اخبار سایتآیا بورس انرژی کشش عرضه بیشتر برق را دارد؟

در حال حاضر امکان عرضه برق تمام نیروگاه‌های خصوصی یا دولتی کشوردر بورس انرژی وجود دارد. کشش بورس انرژی در ۱۰ ماه امسال، به‌گونه‌ای بوده که کمتر از ۴ درصد کل انرژی تولیدی نیروگاه‌های کشور توسط بورس انرژی جذب شده و ۹ درصد نیز از معاملات در خارج از بازار و به‌صورت دوجانبه در خارج از بورس انرژی (۱۳ درصد) ثبت شده است؛ بنابراین فروش انرژی ۸۷ درصد از مشترکین کشور از طریق شرکت‌های توزیع و برق‌های منطقه‌ای انجام می‌شود.

ادامه مطلب

آیین‌نامه تعیین قیمت خرید برق با توجه به سازوکار بازار در بورس ابلاغ شد

هیات وزیران در جلسه مورخ ۴ مهر ۱۴۰۰ و در اجرای حکم بند (ب) ماده (۴۴) قانون برنامه ششم توسعه،جهت افزایش بازدهی نیروگاه ها و تعیین قیمت برق باتوجه به سازوکار بازار بورس،آیین نامه اجرایی این قانون را به تصویب رساند.

ادامه مطلب

رویه عقد قرارداد‌های دوجانبه برق برای مولد‌های مقیاس کوچک حرارتی

از مهمترین مفاد رویه اجرایی این ابلاغیه می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد: - درخواست مولد مقیاس کوچک حرارتی برای انعقاد قراداد دوجانبه بایستی به شرکت برق منطقه‌ای مربوطه ارائه شود.

ادامه مطلب

عراق در تلاش برای بی نیازی در تامین برق خود از ایران

یک مقام عراقی بامداد پنجشنبه معافیت ۱۲۰ روزه امریکا را برای خرید برق از ایران را تأیید کرد و گفت: بغداد در زمینه تامین نیاز برق خود تلاش می‌کند تا از برق وارداتی ایران بی‌نیاز شود.

ادامه مطلب

چرا وزارت نیرو قراردادهای نیروگاه داران تجدیدپذیر را ابطال میکند

 کافی است پای درد دل یکی از این نیروگاه‌داران بنشینید تا از سختی راه تولید در سال «رونق تولید» مطلع شوید؛ سرمایه‌گذارانی که در اوج سال‌های برجام (همان سال‌هایی که خیلی‌ها آن را پیراهن عثمان کرده‌اند) به امید روز‌های بهتر این کشور، پا در مسیر اخذ مجوز نیروگاه‌داری گذاشتند و پس از چند سال نه تنها سرمایه خود را باختند، که قربانی خواسته‌های وزارت نیرو شدند.

ادامه مطلب

بازار خرده فروشی برق راه افتاد/ خرده فروشی برق به صنایع آغاز شد

حمیدرضا باقری  با اشاره به صدور مجوز و پروانه توسط وزارت نیرو، گفت: بازار خرده فروشی برق به منظور معامله تا سقف سالانه ۵ میلیون کیلووات ‌ساعت برق از ابتدای سال جاری راه اندازی شد.

ادامه مطلب

دولت در مقابل تولیدکنندگان غیردولتی برق است یا در کنار آن؟

تولیدکنندگان غیردولتی برق با چالش‌های متعددی روبه‌رو هستند که عمدتا ناشی از حضور دولت به‌عنوان یک رقیب جدی در کنار آنهاست. در ساختار نامتناسبی که وزارت نیرو علاوه بر آنکه متولی و سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق تولیدکنندگان غیردولتی برق با چالش‌های متعددی روبه‌رو هستند که عمدتا ناشی از حضور دولت به‌عنوان یک رقیب جدی در کنار آنهاست.محسوب می‌شود، مالک بیش از ۳۰ درصد ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی کشور است و می‌تواند در بورس و بازار برق، کنار غیردولتی‌ها رقابت کند، بدون شک ایجاد یک محیط مساعد و رقابتی برای نیروگاه‌های خصوصی دشوار به نظر می‌رسد.  

ادامه مطلب

جستجو